640px-Juniperus_osteosperma_1

Ardıçın Faydaları

Ardıçın Faydaları

Ardıç gerek ağacı gerek tohumları ve yağı sayesinde oldukça faydalı bir bitkidir.

 

640px-Juniperus_osteosperma_1

 

Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahatlıkla üremekte ve yetişmektedir. Bu nedenle dağ yaşamını benimsemiş konar göçer kültürlerde ardıç ağacı önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kimi Göçebe halklara ait kültürlerde dinsel törenler genellikle ardıç ağacının dumanı ile yapılmaktadır.

Ardıç

Ardıç ağacı servigiller  familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalıların ortak adıdır.
Üremesi, bir başka türe bağlı ağaç türüdür.Ardıç ağacı tohumlarını yere döker ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu (Karatavuk) tarafından yenmedikçe hiçbir işe yaramaz. Ardıç kuşunun sindirim enzimleri bu tohumları çimlene bilecek kıvama getirmektedir. Kuşların dışkısıyla atılmış olan tohumlar çimlenip büyüyebilirler.

Fidanı çok yavaş büyür; bir insan boyuna ulaşması için yıllar, ağaç haline gelmesi için onlarca yıl gerekir. Sivri, sert, mavi renkle çevrili iğneleri en şiddetli kuraklıkta dahi zarar görmeden dayanabilir. Ardıç ağacının iğneleri, sertliklerini sadece kalın dış yüzey hücrelerine değil, aynı zamanda ihtiva ettiği zengin silisik aside borçludurlar. Böyle bir iğneyi ateşe verdiğinizde, geriye silisik asitten meydana gelen beyaz bir iskelet kalır ki, bu iğnenin ilk şeklindeki bütün incelikleri taşır. Sıcak iklimlerde ve korunmuş alanlarda ağaç gibi büyümesine karşılık, soğuk bölgelerde çalı görünümlüdür.

Sürekli yeşil kalabilen bu iğne yapraklı ağacın meyveleri, aslında gerçek meyve değil, etlenmiş meyve yapraklarıdır. Bunlar sahte meyve diye adlandırılır, aslında bunlar üzeri meyve örtüsüyle tamamen kaplı kozalaktır. Böylece ardıç ağacı, karaçam, kızılçam ve diğer çam ağaçları gibi kozalağı bulunan ağaçlar grubuna dahil edilirler.

Bütün Kuzey yarımkürede yetişen 60 türü vardır. Memleketimizde 6 ardıç türü yetişmektedir. Katran ardıcı, Adi ardıç, Bodur ardıç, Kokar ardıç, Yüksek ardıç, Finike ardıcı.

Ardıç Kullanımı

Eski çağda ardıç meyvesi, antiseptik ve su çekici ilâç olarak bilinmekteydi. Yeni araştırmalar sayesinde, meyvelerin içindeki başlıca müessir maddeler olarak, terebentinden oluşan uçucu yağlar, terpenler, juniperin, tanen, reçine, yağ, pentosan, glikoz, karınca asidi (asit formik), asit asetik, kalsiyum, potasyum ve manganez bulunmuştur.

Şaman Türkmen’lerde ve Bektaşi – Alevilerde kutsal olarak kabul edilen bir ağaçtır. Dallarına bez baglanarak dilek tutulur veya dalları tekkelerde tütsü olarak kullanılır. Genel olarak odunu yumuşak ve dayanıklıdır. Kurşun kalem yapılır. Kerestesi de demiryolu traversi olarak kullanılır. Aynı zamanda ensturman yapımında da sıklıkla kullanılan bir ağaç türüdür.

Ardıç Faydaları

Ardıç ağacının faydalarını saymak gerekirse, taze iğneleri bol miktarda C vitamini ihtiva etmektedir. ayrıca;

  • Ardıç meyveleri zindelik vericidir, insanın kanını ısıtır, iç krampları gevşetir.
  • Mideyi, bağırsakları, akciğeri ve kanı temizler
  • İdrar söktürücü, fazla suyu giderici, dezenfekte edici, mideyi güçlendirici ve metabolizmayı uyarıcıdır.
  • Mide mukoza bezinin güçlü bir şekilde kanlanması, sindirim bezlerinin uyarılması, ayrıca midede mikrop öldürücü olarak kendini gösterir.
  • Ardıç meyvesinin ağız yoluyla alınması halinde, uçucu yağlar böbrekte ayrışır. Böylece böbrek cidarı uyarılır ve idrar akışı yükselir.
  • Ardıç esansiyel yağı, romatizma, egzama, uçuk ve deri döküntü durumlarında denenmiş ve oldukça etkili bir ilaçtır.

Bu yazımızdan başka şifalı bitkiler makalemiz olan Andız Ağacının Faydaları konulu yazımıza bakabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir