At Kestanesi1444545

At Kestanesinin Faydaları


At Kestanesinin Faydaları

At kestanesi tek başına çok fazla bir işleve sahip olmasa da yağı oldukça faydalıdır. At kestanesi yağı son zamanlarda oldukça popüler bir yağ olmaya başlamıştır.

At Kestanesi

At kestanesi, Sapindaceae familyasından Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür.  Uzunca süre koştuktan sonra nefes nefese kalan ve soluğan hastalığına yakalanan atları Türkler at kestanesiyle beslerlermiş. Ağaç, adını işte buradan almış. Meyveleri gerçek kestane ağacının meyvelerine benzese de aslında çok farklı özelliklere sahiptirler

Yaprakları uzun saplı tüysü 5-9 yaprakçıklı olup el görünüşünde kenarları dişli ya da düzdür. Sapı uzundur. Dizilişi karşılıklı; kenarları düz veya dişlidir. Çiçekleri bir evcikli ya da erdişidir. Bileşik salkım kuruluşundadır. Dik duran uzun bir eksen etrafında toplanmıştır. Meyve üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüldür. Üretimi tohum ve çelikle olur.

Haziranda, salkım şeklinde açan gösterişli, beyaz çiçekleri yukarı doğru kümelenir. Her biri yaklaşık 20 santimetreboyundadır. Sarı-kırmızı yansılmalı ve oldukça dekoratiftirler. Yaprakları büyük ve tüysüdür. Dikenli ve yeşil kabuklu meyveleri olgunlaştığında açılır ve koyu kahverengi tohumları düşer. Meyveleri sadece geyikler yiyebilir. O kadar acıdırlar ki, diğer hayvanlar bu sebepten tadından hoşlanmaz. Hızlı büyüyen bir ağaçtır ve bu nedenle odunu da yumuşaktır. Odunu düzgün damarlıdırve iyi cila tutar.

4999931816_8bff1e472e_z

At Kestanesi Yağı

At kestanesi yağlı bir tohuma sahip olup bu tohumdan elde edilen bitkisel yağa at kestanesi yağı adı verilmektedir. Bu yağın bir çok kullanım alanı mevcuttur. Yüksek oranda omega 9 yağ asidi barındıran at kestanesi yağı, Susam Yağı ile yumuşatılmış halde kullanılabildiği gibi elma sirke ile birlikte de cilt bakımı için uygulanabilmektedir.

at-kestanesi-kullanımı-ve-hakkinda-genel-bilgiler

At Kestanesi Yağı Kullanımı

At kestanesi yağı ihtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır. Vücuttaki deri çatlaklarına ve varislere aynı şekilde muntazam olarak kullanıldığı zaman şikâyetler ortadan kalkacaktır.

At Kestanesi Yağı Kullanımı

Atkestanesi, özellikle krem, merhem, tentür, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanımında, cildin sivilcesiz, pürüzsüz bir görünüm almasına, varis olan bölgelere sürüldüğünde varisin öncelikle ağrılarının geçmesinde akabinde görüntü olarak ortadan kalkmasına, antioksidan yönüyle damar hastalıklarına, hemoroit rahatsızlığına (basur), ödemlerin yok olmasına fayda sağlar.

At Kestanesi Zararları

Dikkat dikkat !..

Kestaneler zehirli olduğu için yenmemelidir

At Kestanesinin Faydaları” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir