Biberiyenin Faydaları

biberiyenin faydalarıBiberiye

Biberiye latince de deniz nemi anlamına gelir. ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri baharat olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır.

Başta Türkiye olmak üzere özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde (Portekiz, Yugoslavya, Fransa, İspanya, Tunus, Fas, Cezayir, İtalya, Türkiye ve Mısır) 1500-1700 m yüksekliklere kadar doğal yetişme ortamı bulmuştur. Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridinde doğal olarak yetişir. Genellikle sahil ve sahile bakan kalkerli tepe ve dağ yamaçlarında, Pinus brutia ve Erica manipuliplora’nın yayılış gösterdiği alanlarda ve yol kenarlarında rastlanır.

Tipik bir Akdeniz bitkisi olan biberiye, sıcağı ve güneşi çok sever. Ancak serin iklim koşullarında da rahatlıkla üretilebilir, fakat aşırı kış soğuklarına çok hassastır. Bu yüzden çok yüksek rakımlarda yetişmez.Bitkinin gövdesi ilk yıl karemsi kesitli ve yeşil renkli olup, ikinci yıl odunsulaşır. Yaprakları karşılıklı, çok kısa saplı veya sapsız ve ve geniş iğnemsidir. Çiçekleri, dalların ucunda ve yaprak koltuklarında küçük topluluklar halinde yetişir.

Biberiye Kullanımı

 

Çiçeklenme dönemlerinde, çiçekli dal ve yaprakları biçilir ve (güneş görmeyen, havadar bir ortamda) kurutulur. Meyveleri 2 mm uzunlukta, kaygan, esmer renkte ve fındık şeklindedir. Çiçekleri haşlanarak uyarıcı bir şurup elde edildiği gibi, “biberiye ispirtosu”, kolonya vb. yapmaya yarayan değerli bir esans da çıkarılır. Ayrıca, yapraklarından yağ elde edilir ve yağı çok sık kullanılır.

Etleri marine etmekte de kullanılabilir. Sindirim, dolaşım problemleri, kabızlık, idrar yolları enfeksiyonları, nöralji, depresyon, halsizlik, unutkanlık, uykusuzluk, egzama, siyatik, selülit, saç dökülmesi, romatizma, kas ağrıları, hafif spazmlar, kolestrol, karaciğer, migren, şeker, astım, bronşit, nefes darlığı, kansızlık, ağrı, dişeti iltihapları ve yara tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Biberiye Faydaları

 

Çayı özellikle sindirim sistemine faydalıdır. Yağı ise cilt bakımında kuıllanılır. Çay olarak kullanılsa da; ciddi alerjik reaksiyonlara ve epilepsi (sara) krizlerine yol açabileceği gözönünde bulundurularak tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir.
Ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Gıda, baharat, parfümeri, aromaterapi ve kozmetik sanayinde de yaygın kullanılır. Antibakteriyel ve antioksidan özelliği nedeniyle başta et ürünleri, alkolsüz içecek ve bitkisel yağlar olmak üzere çeşitli gıda ürünlerinin bozulmasını engellemek amacıyla yararlanılmaktadır.

Bu makalemizle alakalı olarak bir başka şifalı bitkiler makalemiz olan Beşparmak Otunun Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>