SAĞLIKLI GÜNDEM

Çoban Değneği Otunun Faydaları

Çoban Değneği Otunun FaydalarıÇoban Değneği Otu

Çoban değneği otunun diğer adları Kuş ekmeği. Kadı malak, Eşek madımağı, Batbat, Kaz otu. Madımak, Keçi memesi, Kurtpençesi. Toprağa yatık, en çok 60 cm boylarında, kırlarda yetişen, yumurtamsı, sık yapraklı, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Mayıs ayında beyaz ya da pembe çiçekler açar.850 metre yüksekliğe kadar olan verimsiz topraklarda kendiliğinden yetişir. Kuraklığa dayanıklıdır.

Çoban Değneği Kullanımı

Ülkemizde en çok Kuzey Anadolu’da yetişir.Bileşiminde protein, glikozit, yağ, tanen, mum, asitler, C ve A vitamini ve Sepi maddeler, eterik yağ eserleri, karbonhidratlar, vitamin C, reçineler, mum, silisyum asidi  Köklerde oksimetilantrahinonlar bulunmuştur. İçerdiği flavon türevleri sebebiyle boyar madde olarak kullanılır ve bu bitkiyle iplikler sarıya boyanabilir. Taze sürgünleriyle yapraklarından salata ve yemek yapılır. Halk hekimliğinde toprak üstü kısımları, özellikle de sapları kullanılır. Bunun için mayıs ayında çiçekler açarken toplanır ve gölgede kurutulur.

Yapraklar bitişik veya kısa saplı, dar yumurta mızrak veya eşkenar mızrak biçiminde, almaşıktır. Çiçekler beyaz. Pembe veya kırmızı renkte 5 bölümlüdür., birer veya 2-5 er adet olarak yaprak koltuklarında bulunurlar. Meyve koyu kahve ile siyah arası mat, pürtüklü boncuktur. Saplar, saplar çiçek açma zamanında (Haziran, Eylül aylarında) toplanır. Gölgede veya kurutma fırınlarında 40 dereceye kadar ısı altında kurutulur. Kuru sap ve yapraklar yeşil, kokusuz ve hafif buruk tattadır. Kabul edilen rutubet % 12 dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. (alıcının isteğine göre kökü ile de çıkarılır.

Çoban Değneği Faydaları

Safra kesesinde taş bulunmasına, mide ve bağırsaklarda ağrı ve ülser, basurlar ishal, aşırı adet, beyaz akıntı, sıtma vs. yerlerde kullanılır. Haricen taze bitki yaralara lapa halinde konur. Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt suda 5 dk kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel bir çay bardağı alınır.

Çoban değneği bitkisi her dem yeşil ya da yaprak döken, sarılıcı formda bir bitkidir. Bahçelerinizde kullanabileceğiniz güzel bitkilerden bir tanesidir. Dekoratif, küçük, gösterişli çiçekler açar.

Bu makalemizle alakalı olarak Çoban Çantasının Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Incoming search terms:

  • çoban değneği otunun faydaları
  • çoban değneği otu
  • çoban ekmeği otu
  • kadımalak faydaları
  • coban otu
  • Çoban değneği faydalari foto
  • çoban ekmeği otunun diğer isimleri
  • çoban ekmği
PinboardTumblrFriendFeedLinkedInPaylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

Çoban Değneği Otunun Faydaları Hakkında Yapılan Yorumlar

Rastgele Yazılar

Aynısefanın Faydaları

Aynısefanın Faydaları

12 Aralık 2012 | Yorum Yok
Grip aşısının zamanı geldi

Grip aşısının zamanı geldi

17 Eylül 2012 | Yorum Yok
3 Günlük Detoks Diyeti

3 Günlük Detoks Diyeti

6 Mayıs 2012 | Yorum Yok
Bu ağrı kanser işareti

Bu ağrı kanser işareti

13 Ekim 2013 | Yorum Yok

Twitter Takip Et

Facebook Takip Et