SAĞLIKLI GÜNDEM

D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar?

Vitamin D, yağda eriyen vitaminler sınıfında yer alıyor. Bilim dünyasındaki gelişmeler vitamin D’nin bir vitamin olmadığını ve hormon olduğunu ortaya koymuştur.

Vitamin D vücutta gereksinim kadar üretilir. Karaciğer yapılan bir tür kolesterol, kana verilir. Kan yolu ile deriye gelen bu madde burda güneşten gelen Ultraviyole ışınları tarafından yapısal olarak değiştirilir ve taslak D Vitamini oluşur. Bu madde karaciğerde D vitaminine dönüşür. D vitamini aktivitesi düşüktür. Kan kalsiyumu belirli bir değerin altına indiğinde böbrekler D vitaminini aktive ederler.

Bebeklerde kemik gelişmesi açısından da D vitamini çok önemlidir. Yetersiz D vitamini olgularında bacak kemikleri gelişemez ve sertleşemezler. Bunun sonucunca X şeklinde veya O şeklinde bacak yapıları ortaya çıkar. Bu hastalık Raşitizm olarak bilinir. Bu tablonun erişkinlerde görülmesi osteomalazi adını alır.
Bebeklerin Raşitizmden korunması amacı ile bebeklerin sık sık uzun olmayan sürelerle güneşlendirilmeleri gerekir. Bu konuda süre ve yöntem bebeğinizin yaşına ve fiziki yapısına göre değişiklikler gösterir.
Bebeğiniz için gerekli olan güneşlenme süresi ve yöntemi için doktorunuza danışın.

D vitamininin bir çok sistem üzerine etkileri arıştırılmaktadır. Sedef hastalığı (psöriasiz) hastalığının tedavisinde D vitamini kullanılmaktadır. Bazı kanser tipleride D vitaminine karşı hassasiyet gösterir ve ortamda D vitamini varsa kanser geriler. Bazı tip kanserlerde bugün D vitamini tedaviye eklenmektedir.

D vitamini ülkemiz gibi güneşi bol bölgelerde genelde ek D vitamini erişkinler için gerekmezsede bebeklere günde 40 IU verilmesi faydalıdır. Yaşlılarda D vitamini aktivasyonu bozulduğu için ve daha az güneşe çıktıklarından ek olarak 400 IU kadar D vitamininin verilmesi osteoporozun engellenmesi için fayda sağlar.

D vitamini özellikle hayvansal ürünlerde yüksek miktarlarda yer alır. Balık yağı en klasik D vitamini kaynağıdır.

Incoming search terms:

  • calcıday d3 ne işe yarar
  • calcimax d3 ne işe yarar
  • vitamin d3 ne işe yarar
  • calcıday d3 faydaları
  • calcıday neye yarar
  • d vitamini nelerde bulunur ne işe yarar
  • d vitamini neyde bulunur ne işe yarar
  • d-3 vitamini ne işe yarar
PinboardTumblrFriendFeedLinkedInPaylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

D Vitamini nelerde bulunur ne işe yarar? Hakkında Yapılan Yorumlar

Twitter Takip Et

Facebook Takip Et