SAĞLIKLI GÜNDEM

Diş Ağrısını Ne Keser

Diş AğrısıDiş Ağrısı

Ağrıyan dişinizin üzeri ve onun çevresinde bulunan yemek birikintileri ve tortular, diş fırçası ya da diş ipi ile temizlemelisiniz. Arkasından yarım çay kaşığı tuzu yarım su bardağına ekleyerek bu karışımdan elde ettiğiniz suyla ağzınızı güzelce çalkalamalısınız.

Diş Ağrısı Aspirin

Ağrıyan dişin üzerine eskiden aspirin gibi haplar bırakılırdı. Bu yöntemi dişlerinize kesinlikle uygulamamalısınız, çünkü kimyasal yapılarıyla bu ilaçlar diş etinizde veya çevre dokularda bozulmalara ve tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrınızın yanında ikinci bir ağrınızın da oluşmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Eğer o bölgede herhangi bir şişlik iltihap nedeniyle oluşmuşsa bu alana soğuk su ile kompres yapmanız uygun olacaktır.

Diş Ağrısı Karanfil Yağı

Dişinizin üzerinde çürük sebebiyle oyuk oluşmuş ise bu alana çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz, çünkü karanfil yağı ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Ancak karanfil yağında da yumuşak dokuları tahriş etme özelliği bulunduğu için, bu uygulamayı ağrılı bölgenize tatbik ederken karanfil yağını fazla kaçırmamanız uygun olacaktır. Böylece karanfil yağının diş etinize sızmasını engellemiş olursunuz.

Daha sonra bir an önce diş doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.. (Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.)

Şiddetli Diş Ağrısı

Şiddetli ağrının sebebi; ileri derecede çürüyen bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Yeni oluşan iltihap, dişin sinirini öldürmeye başlar ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışır bu da dokularda basınç ve haliyle ağrıya sebep olur. Bu da en şiddetli ağrıdır.

Şiddetli diş ağrıları özellikle geceleri artar. Bunun sebebine gelince, gecenin ilerleyen saatlerinde damarlarımız hormonal değişiklikler sebebiyle genişler. Bunun neticesi olarak da dokularımıza daha çok sıvı gider. Yalnız diş, iltihap sebebiyle bozulduğu için sıvı, içindeki damarlardan yeterince çıkamaz böylece içerde sıvı birikmesi artmış olur. Söz konusu olan dolaşım bozukluğu basınca sebep olur bu da diş üzerindeki sinirler içine etki eder ve böylece ağrı hissi oluşmuş olur.

Diş Ağrı Kesici

Ağrı kesiciler böyle bir anda kısa bir süre ağrıyı hafifletebilir ama sonra bu konuda yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici alınması ise ağrı için bir çare değil sadece mideye zarar vermektir. Ayrıca dişin üzerine bazı malzemelerin doğrudan uygulanması ise zararlı bir davranıştır.

Diş ağrısı çözümü

Diş ağrısı çözümü için bir hastanın dişe müdahale edilmesinden başka bir çaresi olmadığı için hastanın en kısa zamanda bir diş doktoruna gitmesi gerekmektedir. Diş doktoru aracılığıyla anestezi yapılarak diş perfore edilir, yani delinir. Bu şekilde diş içinde oluşan iltihabi basınç azaltılmış olur. Daha sonra da dişin sinirinin alıp kanal tedavisi yapılması lazımdır.

Bu yazımızla alakalı olarak bir başka ağız ve diş sağlığı kategorimiz olan Enerji İçecekleri 5 Günde Dişleri Çürütüyor  makalemizi inceleyebilirsiniz.

Incoming search terms:

  • diş ağrısını ne keser
  • diş ağrısını anında ne keser
  • ağız suyuna ne keser
  • diş ağrısı ne keser
  • diş ağrısına ne keser
  • çürük diş ağrısını ne keser
  • diş agrısını hangi hap keser
  • dis agrisini kesmek ucun vasite
  • çürük diş agrısı ne keser
  • diş arısın ı ne keser
PinboardTumblrFriendFeedLinkedInPaylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

Diş Ağrısını Ne Keser Hakkında Yapılan Yorumlar

Rastgele Yazılar

İştah kapatan besinler nelerdir?

İştah kapatan besinler nelerdir?

12 Mart 2012 | Yorum Yok
Yüz felci nedenleri

Yüz felci nedenleri

26 Haziran 2012 | Yorum Yok
Domates Nedir? Domates Faydaları Nedir

Domates Nedir? Domates Faydaları Nedir

2 Nisan 2012 | Yorum Yok

Twitter Takip Et

Facebook Takip Et