SAĞLIKLI GÜNDEM

Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Emboli ise, genellikle kalp kapaklarındaki hasar sonucunda oluşan pıhtının dolaşım sistemine katılması ve damarı tıkamasıyla meydana gelir. Tıkanan damarın gerisinde beyin dokusunda beslenme ve oksijenlenme bozulur, inme gelişir.

Emboli Sebebleri ve Gelişmesi: Embolinin en sık bilinen nedenleri konjestif kalp yetmezliği, atrial fibrilasyon, akut miyokart enfarktüsü, endokardit, romatizmal kalp hastalıkları, ekstrasistollerdir. Çeşitli cerrahi girişimler sonrasında, kırıklara bağlı olarak ve bazı tömöral durumlar, neoplazikler de Emboli nedeni olabilirler.

Emboli Belirtileri ve Bulguları: Trombozdaki gibi, oluşan beyin dokusu hasarına göre değişik bulgular vardır. Genelde tromboza göre daha hızlı ve geniş alanlı doku hasarı vardır. Bu yüzden daha ağır bir klinik tablo oluşabilir.

Emboli Teşhisi ve Tanısı: İyi bir anamnez ve nörolojik muayene önemlidir. Anjiografi, CT, MR ve sintigrafi tanıda yeri olan incelemelerdir.

Emboli Tedavisi: Hızlı bir şekilde antikoagülan tedaviye başlanmalıdır. Emboli nedeni araştırılıp nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Emboli sonrası nörolojik sekel gelişmişse, erken dönemde rehabilitasyon başlanmalıdır.

Incoming search terms:

  • emboli çeşitleri
PinboardTumblrFriendFeedLinkedInPaylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Yapılan Yorumlar

Yorumlara Kapalıdır.

Rastgele Yazılar

Wasabinin Bilinmeyen Faydaları

Wasabinin Bilinmeyen Faydaları

28 Mayıs 2012 | Yorum Yok
Adet döneminde yapılmaması gerekenler

Adet döneminde yapılmaması gerekenler

20 Şubat 2012 | Yorum Yok
Elma Suyunun Faydaları

Elma Suyunun Faydaları

4 Haziran 2012 | Yorum Yok
Kadınlarda Kemik Erimesi

Kadınlarda Kemik Erimesi

27 Şubat 2012 | Yorum Yok

Twitter Takip Et

Facebook Takip Et