idrar-yolu-enfeksiyonu-beliritleri

İdrar yolları iltihabına ne iyi gelir? Hangi Bitkiler kullanılmalı


İdrar Yolları İltihabı

En çok kadınların muzdarip olduğu sorunlardan biri olan idrar yolu iltihaplanması, doğanın insanlığa sunmuş olduğu mucize bitkileri sayesinde önlenebilir bir rahatsızlıktır. İdrar yolu iltihaplanmasının nedeni, idrarda bulunun bakterilerin olağan üstü seviyeye ulaşmalarıdır. Kadınlarda en çok görülmesinin sebebi de,erkeklere göre kadınların idrar yolunun daha kısa olmasıdır.

Kadınların idrar yollarının kısa olmasından dolayı enfeksiyonlar rahatlıkla mesaneye ulaşmakta ve iltihaplanma sorununa yol açmaktadır. Antibiyotiklerde idrarda bulunan bakterilerin güçlenmesini sağladığı için pek fazla tercih edilmemekte ve bu yüzden çara şifalı bitkilerde aranmaktadır. Peki idrar yolu iltihabına iyi gelen bitkiler nelerdir?

idrar-yolu-enfeksiyono

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

 
İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.
Bu bakteriler, dışarıda kullandığınız bir tuvaletten gelebileceği gibi aşağıdaki durumlar idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.
İdrar Yolu Anormallikleri: İdrar yolu anormallikleri ile doğan bebeklerde, idrarın, idrar yolunda birikmesi nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür.
İdrar Yolunun Tıkanması: Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunu tıkayarak, idrarın mesanede kalmasına yol açabilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu riskini yükseltmektedir.
Baskılanmış Bağışıklık Sistemi: Şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini baskılayarak, vücudun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatan bazı hastalıkların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini arttırdığı bilinmektedir.
İdrar İçin Sonda Kullanma: Hastalık nedeniyle, kendi kendine idrar yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonları normal kişilere oranla daha sık görülür.
Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrolü için “diyafram” ve spermatisid (sperm öldürücü) ajanlar kullanan kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha yüksektir.
Cinsel Olarak Aktif Olmak: Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin idrar yolu enfeksiyonu yaşama oranı aktif olmayan kadın ve erkeklere oranla daha yüksektir.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Aşağıdaki belirtiler idrar yolu enfeksiyonun yaygın olarak görülen belirtileri
Sık sık idrara çıkma
İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteği
İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi
Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar
Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)
Ağır kokulu idrar

idrar-yolu-enfeksiyonu

İdrar yolları iltihaplanmasına bitkisel çözüm

Cranberry adlı bitkinin tableti ve suyu idrar yolu iltihaplanmasını ortadan kaldıran çözümlerdendir.

Ayı üzümü de idrar yolu iltihaplanmasına bitkisel çözüm önerilerindendir. Ancak ayı üzümü bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanımı karaciğer ve böbrekler için zararlıdır. Ayı üzümü muhakkak hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Kızılcıkta idrar yolu iltihaplanması derdine derman olacak bitkiler arasındadır. İdrar yolu iltihaplanmasında kızılcık suyu bolca içilebilir. Sağlıklı günler dileriz…

Bu yazımızla alakalı olarak Cevizin Bilinmeyen Faydası yararlar nelerdir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir