İştah Kesen Yiyecekler Tok tutan yiyecekler listesi

tok tutan acıktırmayan besinlerİştah Kesen Yiyecekler

Bazı yiyecekler insanın iştahını kesmeleriyle bilinir, sağlıklı beslenmenin önemli şartlarından bir diğeri aşırı yemek yemekten obeziteden kaçınmaktır işte size iştah kesen yiyecekler.

Tok tutan yiyecekler

Diyet yapan insanların en büyük dertlerinden biri de iştahları yüzünden sürekli yemek yemelerine engel olamamaktır. Ya çok sık yemek yerler ya da bir oturuşta çokça yerler. Bazı yiyecekler ve bitkiler ise iştahı keserek yemek yemeye olan ilgiyi azaltır. İnsanın tok tutarak daha az de daha seyrek yemesini sağlar. Yumurta, yeşilçay, badem, sirke, salata, peynir, tarçın gibi bazı gıdalar sizi tok tutar veya iştahızın azalmasına yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak bazı besinlerin nasıl iştah azaltıp, tok tuttuğunu görelim;

Yumurta

Yumurta iyi bir protein kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar yumurtanın tokluk süresini uzattığını göstermektedir. Bu nedenle sabahları haşlanmış yumurta yemek tokluk süresinin uzatılması açısından faydalı olacaktır.

Yeşil çay

Kuvvetli antioksidan özellik gösteren yeşilçay, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Günlük 1-2 fincan yeşil çay içerek metabolizmanın daha enerjik olması sağlanabilir.

Kırmızı biber

İçerdiği “kapsaisin” adlı madde sayesinde metabolizmanın hızını arttırıyor. Metabolizma hızını arttırmasının yanı sıra, iştah azaltıcı etkisinin olduğu da belirlenmiştir.

Badem

Vitamin, mineral ve posa içeriğinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerini de içerir. Araştırmalar, yeterli miktarda(fazla değil) badem yiyen bayanların, yemeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir.

Sirke

İçerisinde asetik asit içerek sirke, bu sayede sindirme hızını yavaşlatarak, yokluk süresini uzatır.

Tarçın

Araştırmalar, tarçın kan şekeri üzerinde dengeleyici rol oynadığını göstermiştir. Şeker hastası kişiler, diyet yapan kişiler, kan şekerini dengelemek isteyenler, tok kalmak isteyen kişiler için uygun olan tarçından günde yaklaşık çeyrek ile yarım çay kaşığı arası tarçın tüketilebilir.

Zeytinyağı

Kilo vermeyi kolaylaştırdığı araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Salata

Öğünlerde yapılacak salata tüketimleri alınan kaloriyi azaltır. Ayrıca posa miktarı bol olan sebzeler sayesinde mide daha çabuk dolar ve kolay doyulmasını sağlar.

Peynir

İçerdiği protein sayesinde iştah azalmasına yardım eder. Yoğun miktarda kalsiyum da içerek peynir, zayıflama konusunda yardımcıdır.

Bu yazımızla alakalı olarak elma sirkesi limon suyu bal karışımı makalemize bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir