maydanoz suyu nasıl kaynatılmalı – maydanoz suyu kaynatılması

maydanoz suyuMaydanoz Suyu

Bir litre suyun içine sapları dahil iyice temizlenmiş bir demet maydanoz katılıp kaynatılmasının bir çok şeye faydası vardır.

Birkaç taze yaprak, bir litre suda kaynatılarak günde iki fincan içilir. Kuru yapraklardan elde edilen toz, günde iki tutam içilebilir. Kompres ve gözler için losyon ve şampuanı yapılır.

Astım, menopoz, ağrılı adet görme ve öksürük için yukarıdaki kaynamaya birkaç kök ve yarım avuç tohum atılarak el ayak banyoları yapılır. Lapası kıyılmış yapraklardan yapılır.

* Şeker hastalığında: 3 demet maydanoz ezilir, 6 bardak suya konulur, üstü kapatılır, 30 dakika demlemeye bırakılır, sonra süzülür,üzerine 1,5 su bardağı taze sıkılmış limon suyu ilave edilir. Her gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir. Maydanoz suyu ile göz banyosu yapıldığında göz  kapağı iltihaplarını iyileştirici özelliği vardır.

 

Maydanozun faydaları

Salata ve yemeklerin süsü maydanozun neredeyse deva olmadığı dert yok gibi.. A ve C vitamini ile demir, kükürt, fosfor ve mangan elementleri deposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor, böbrek taşlarını düşürüyor, görme gücünü ve anne sütünü artırıyor.

Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrar getirir ve taşları düşürüyor , kan şekerini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur.

Yatmadan evvel yenildiğinde sabahları tatlı bir nefesle uyanmamızı sağlar. Anne sütünü artırır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. Görme gücünü artıyor, kaynatılıp içildiğinde ve cilde bu suyla pansuman yapıldığında sivilcelere iyi geliyor.

 

Maydanoz Kullanımı

Kaynatılan maydanozun suyu gözlere pansuman yapılarak kullanıldığında gözdeki iltihaplanmaları önlüyor ve yanmayı geçiriyor. Sirke ile kaynatılıp saçlara kullanılan maydanoz suyu,  saçların uzaması ve kuvvetlenmesini sağlıyor.

Bu yazımızla alakalı olarak Sağlıklı bir şekilde Haftada 2 kilo vermek makalemize bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>