Sürekli Gaz Çıkarmanın Sebepleri – Sürekli Gaz Çıkarma

Sindirim sisteminde bulunan gazlar başka beş ayrı gazın karışımı şeklindedir. Bunlardan üç tanesi (hidrojen, metan, karbondioksit) farklı seviyelerde bağırsaklarda üretilir. Diğer ikisi (oksijen, ozon) ise yutulan havadan (aerofaji) dolayı bağırsaklarda bulunur. Bağırsak gazlarının kendine has kokusunu veren gazlar ise bütün bunların % 1′den azını oluşturur ve eser gazlar olarak adlandırılır.

Sağlıklı insanda sindirim sisteminde gaz sadece mide kubbesi (fundus) ve kalınbağırsaklarda bulunur.

Bu gazın teşekkülünde üç önemli faktör rol oynar:

1-Hava yutma: En önemli faktördür. Özellikle sıcak içecek içilirken veya kötü yeme alışkanlığı olanlarda (acele yeme vs.) görülür.
2- Karbondioksit teşekkülü: Pankreas sıvısının veya ağızdan alınan bikarbonatın mide asidi ile reaksiyonu sonucu oluşur.
3- Bağırsaklarda bakteri yıkımı.

Yapılan araştırmalar bir şişe “Coca Cola”nın sıvı hac*minin yanı sıra, 490 ml. gaz teşekkülüne yol açtığım gös*termiştir.
Gaz şikâyetinin önlenmesi ve tedavisine gelince; bu konuda klasik sindirim kitaplarında 15-20 maddelik öneriler yer almaktadır. Fakat bu tavsiyeler içinde en önemli*si kişinin yeme alışkanlığını düzelterek hava yutmasını engellemeye yönelik çalışmalardır.

Bu ise:
1- Su içerken suyun üst dudağa değdirilerek içilmesi,
2- Hızlı yememe,
3- Sakin ortamda yemek yeme gibi basit gündelik ted*birlerden psikoterapiye kadar uzanan geniş bir yelpazede değerlendirilmektedir.

Bunun dışında sindirim sistemi en*zimlerinin dışarıdan verilmesi, yüzey aktif maddelerle ba*ğırsak içi gaz baloncuklarının küçültülüp atılması, aktif karbon bileşikleri, bugün kullanılan diğer gaz tedavi metodlarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir